
Gmina Kąty Wrocławskie
Oficjalna strona Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie
piątek
25.04.2025 ,
godzina:
13:37
Dzisiaj imieniny obchodzą: Jarosław, Marek i Wika
1949 r.
W Kątach powstaje Komunalne Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane.
1624 r.
W wielkim pożarze miasta został spalony i nigdy więcej nie odbudowany zamek kącki. Pożar objął całe miasto- pochłonął 165 domów, ratusz z archiwum i złożonymi tam dokumentem, wśród nich był prawdopodobnie i dokumentem lokacyjnym. Z pożogi ocalał tylko kościół, szkoła, wieża ratuszowa, czternaście domów i przedmieścia. W czasie jednego z oblężeń zburzono mury miejskie.
1818 r.
Gruntownie wyremontowano ratusz kącki i powiększono salę sądową, odnowiono również bruk miejski.
1822 r.
Połączono miasto drogą z Pełcznicą, rok później powstała utwardzona droga do Krobielowic.
1633 r.
Żołnierze cesarza niemieckiego zdobywają Kąty. miasto znów zostało ograbione i zniszczone, wkrótce potem wybuchła epidemia. Wojna rujnowała również okoliczne wioski. Rabunki i niszczenie upraw przyczyniły się do znacznego zubożenia mieszkańców okręgu. W Czerńczycach nawet kościół nie został oszczędzony, żołnierze okradli kościół, zabrali też zboże i narzędzia, które wieśniacy złożyli tam wierząc, że będą bezpieczne.
1824 r.
Teren zamkowy, tzw. „Folwark kącki” został sprzedany kampanii piwowarskie z Kątów, a w ruinach zamku zbudowano gospodę i browar, resztę budulca wykorzystano przy budowie zamku w Zabrodziu.
1653 r.
Właściciel Sadowic Hans Ernest von Haunold przyznał, że przejął całą ziemię kmiecą. W tym samym czasie Samotwór, własność Wawrzyńca Riedel, został uznany przez cesarza za dobra rycerskie, w wyniku czego zlikwidowano własność kmieci. Folwarki nastawiały się głównie na produkcję zboża, w mniejszym stopniu na hodowlę bydła. Pola obsiewano pszenicą, żytem, jęczmieniem i owsem, uprawiano ziemniaki. Prócz krów w większości folwarków hodowano konie, rzadziej owce i trzodę chlewną. Również Kąty, jako miasto rolnicze, prowadziły produkcję rolną na 37 posiadanych akrach.
1829 r.
Powstały pierwsze mapy miasta, wykonane po pomiarach królewskiego geodety, którego wizyta w mieście była ważnym wydarzeniem.
1653 r.
Cesarz austriacki powołał komisję redukcyjną, jej podstawowym zadaniem było przejęcie kościołów z rąk protestantów. Pierwszym celem komisji stała się Sośnica.
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- następna ›
- ostatnia »
Aktualne inwestycje

Modernizacja bieżni lekkoatletycznej w Kątach Wrocławskich
W ramach projektu Modernizacja kompleksu sportowego w Kątach Wrocławskich ruszyły prace związane z...
Zamówienia publiczne
